Instrukcja naklejania zwykłych naklejek

Ogólne uwagi dotyczące naklejania:

  • Do naklejania trzeba uzbroić się w odrobinę cierpliwości i dokładności.
  • Do dużych naklejek przydadzą się dwie osoby.
  • Przed naklejaniem proszę koniecznie zapoznać się z poniższą instrukcją.
    (Zapewniam, że może to zaoszczędzić wiele niepotrzebnych nerwów)
  1. Ostrożnie rozpakuj folię, rozwiń rulon (w takiej formie folia jest transportowana), możesz go równomiernie przycisnąć po bokach (np. książkami) żeby się rozprostował, to ułatwi dalsze kroki opisane w instrukcji.
  2. Jeśli nie planujesz od razu naklejać folii - nie przechowuj jej w formie zwiniętej.
  3. Naklejka przeznaczona jest do naklejania na gładkie i czyste powierzchnie.
  4. Pomieszczenie musi być ciepłe i suche, nie naklejać na wilgotne ściany, np. na których po nocy skrapla się woda.
  5. Naklejki można montować minimum 14 dni po pomalowaniu ścian. Wcześniejszy montaż może skutkować ich odklejeniem.
  6. Farby o wysokiej zawartości lateksu niekorzystnie wpływają na przyczepność naklejki. Jeśli jednak zdecydujesz się na stworzenie dekoracji na takim podłożu, musisz przeprowadzić próbę (np. zwykłą taśmą klejącą) i zachować szczególną ostrożność.

​Produkt składa się z 3 warstw. Na wierzchu nałożony jest
papier transportowy (zawsze większy niż właściwa naklejka),
pod nią znajduje się naklejka
a na spodzie papier podkładowy.

 

(kliknij zdjęcie aby je powiększyć)
 

Instrukcja naklejania standardowych naklejek

 

  1. Przygotowanie powierzchni.
    • Pracę rozpocznij od oczyszczenia powierzchni, na której planowany jest montaż naklejki. Powłoki malarskie należy dokładnie oczyścić i przetrzeć szmatką, tak aby usunąć kurz. W przypadku aplikacji na podłożach umożliwiających chemiczne odtłuszczenie należy przemyć je denaturatem lub benzyną ekstrakcyjną. Naklejki można montować na wszystkich gładkich powierzchniach - meblach, szkle, lustrach, tworzywach sztucznych, karoserii, metalu (prócz surowego aluminium) itd. Także na tapetach, wzór po przyklejeniu przyjmie fakturę tapety.
  2. Rozplanowanie ułożenia.
    • Umieść naklejkę za pomocą taśmy samoprzylepnej, bez odklejania papieru podkładowego, w zaplanowanym miejscu. W ten sposób zweryfikujesz jej położenie. Możesz zaznaczyć na ścianie miejsca naklejenia, np. ołówkiem albo kawałkami taśmy samoprzylepnej. Jeżeli posiadasz wieloelementową naklejkę (taką np. jak: Naklejki kleksy, plamy na samochód) możesz podzielić ją na mniejsze fragmenty i samodzielnie zaaranżować kompozycję. Jeśli wzór jest duży, jednoelementowy możesz wyciąć go po obrysie, usuwając zbędne puste elementy tym samym zmniejszając jego powierzchnię. Dzięki temu naklejanie stanie się wygodniejsze.
  3. Usuwanie papieru podkładowego.
    • Kładziemy naklejkę wzorem do dołu a papierem podkładowym do góry (najczęściej jest na nim kratka).
    • Dociskamy wszystkie warstwy naklejki przy pomocy rakli (może być stroną bez filcu).
    • Odklejamy papier podkładowy (ten w kratkę) od transportowego z naklejką - nigdy odwrotnie.
    • Najlepiej robić to prawie pod 180 stopniowym kątem. Przy odklejaniu naklejki od papieru podkładowego proszę zachować uwagę i delikatność - nagłe i szybkie zerwanie naklejki z podkładu może ją zniszczyć (dotyczy to szczególnie dużych naklejek lub ze skomplikowanym wzorem)
    • Gdy elementy naklejki pozostają na papierze podkładowym - cofamy się o krok, dociskamy i próbujemy znów odkleić sam papier podkładowy tak aby wzór został na papierze transportowym.
    • Robimy to przy dobrym oświetleniu - folie matujące są słabo widoczne na papierze podkładowym.
    • Nie należy się przy tym spieszyć bo grozi to podarciem naklejki.
    • ZOBACZ PIERWSZY FILM INSTRUKTAŻOWY u dołu instrukcji (na przykładzie jest folia matująca ale sposób postępowania jest identyczny jak w zwykłych naklejkach)
  4. Montaż.
    • Jeśli naklejka nie jest przesadnie wielka lub naklejasz w dwie osoby możesz pkt.3 zakończyć na całkowitym usunięciu papieru podkładowego i nakleić ją od razu na ścianie. Jeżeli jednak naklejka jest duża być może wygodniej Ci będzie robić to etapami:
      • Należy usunąć tylko pierwszy fragment papieru podkładowego (tak jak na fotografii 3 w skróconej instrukcji obrazkowej u dołu) przykleić go do ściany. Korzystając z rakli (może być sucha szmatka ale rakla lepsza), dociskaj jedynie samą naklejkę do ściany. Raklę prowadź poziomymi pasami, systematycznie przesuwając się w dół. Dzięki temu pod wzór nie zostaną wtłoczone bąbelki powietrza. Gdy przykleisz ok. 20 cm, odklej kolejny fragment papieru transportowego, czynność powtarzaj aż do przyklejenia całej naklejki (wszystko możesz zobaczyć na filmach przykładowych u dołu). Jeżeli wzór jest skomplikowany i posiada wiele elementów warto przeprowadzić pkt 3 instrukcji (Usuwanie papieru podkładowego) do końca a potem nałożyć papier podkładowy z powrotem - będziesz miał wtedy pewność, że nic nie zostanie na papierze podkładowym w trakcie właściwego naklejania.
  5. Zdejmowanie papieru transportowego.
    • Po naklejeniu wzoru zacznij od razu odklejać papier transportowy.
    • Prowadź go równolegle do powierzchni równym, wolnym tempem.
    • Uważnie obserwuj czy wszystkie elementy wzoru zostają na powierzchni. Jeżeli któryś zostanie na papierze, wróć kilka centymetrów, dociśnij element przez papier i ponownie odklej od powierzchni.
  6. Finał
    • Sprawdź czy naklejka dobrze przylega do powierzchni czy nie pojawiły się bąbelki powietrza. Jeśli są duże świadczy to o za słabym lub nierównomiernym dociskaniu podczas naklejenia, można używając igły delikatnie nakłuć je i wygładzić używając miękkiej szmatki. Mniejsze pęcherzyki można pozostawić, wchłoną się po jakimś czasie.

Poniżej skrócona instrukcja obrazkowa i filmy instruktażowe.

Skrócona, obrazkowa instrukcja naklejania małych naklejek (pamiętaj o przygotowaniu powierzchni - musi być czysta i odtłuszczona)

 

Filmy instruktażowe.

Jak odkleić papier podkładowy

 

Naklejanie na ścianie