Instrukcja naklejania folii na okno metodą na mokro

Ogólne uwagi dotyczące naklejania zazdrostek i innych naklejek z folii matującej:

  • Do naklejania trzeba uzbroić się w odrobinę cierpliwości i dokładności.
  • Przed naklejaniem proszę koniecznie zapoznać się z poniższą instrukcją.
    (Zapewniam, że może to zaoszczędzić wiele niepotrzebnych nerwów)
  1. Ostrożnie rozpakuj folię, rozwiń rulon (w takiej formie folia jest transportowana), możesz go równomiernie przycisnąć po bokach (np. książkami) żeby się rozprostował, to ułatwi dalsze kroki opisane w instrukcji.
  2. Jeśli nie planujesz od razu naklejać folii - nie przechowuj jej w formie zwiniętej.
  3. Zaleca się naklejanie na mokro, cały proces przedstawiony jest niżej w szczegółowej instrukcji.
  4. Ważne -> nie używać więcej niż 2-4 krople płynu do zmywania (bez octu) na 0,5 litra wody
  5. Folia przeznaczona jest na gładkie i przezroczyste szyby,
  6. Pomieszczenie musi być ciepłe i suche, nie naklejać na szyby, na których po nocy skrapla się woda (chodzi o pierwsze kilka dni od naklejenia, potem nie ma to już wpływu na naklejkę),
  7. Po naklejeniu naklejki z papierem transportowym na szybę należy poczekać 24 godziny (nie mniej) z usunięciem papieru transportowego. Woda musi odparować a klej związać się z szybą,
  8. Bezpośrednio po zdjęciu papieru transportowego mogą być widoczne plamy, plamki i zacieki. Można je próbować wycisnąć spod naklejki ale lepiej pozostawić. Wchłoną się i nie będzie po nich śladu. Wymaga to jedynie czasu. Uwaga! temp. otoczenia powinna wynosić co najmniej 18 stopni w tym czasie, niższa może znacznie wydłużyć proces.

 

Instrukcja naklejania zazdrostek, folii matującej metodą na mokro

takich jak dostępne u nas w sklepie - folie na okno

Produkt składa się z 3 warstw. Na wierzchu nałożony jest
papier transportowy, jest zazwyczaj większy niż właściwa naklejka.
Pod papierem transportowym znajduje się folia właściwa
a na spodzie papier podkładowy.

Wszystkie warstwy można zobaczyć w dobrym oświetleniu. Należy to zrobić aby zorientować się gdzie zaczyna a gdzie kończy folia właściwa, ta która zostanie na szybie.

(kilknij zdjęcie aby je powiększyć)
 
  1. Przygotuj:
    • Płyn odtłuszczający na bazie alkoholu np. "Denatura",
    • Ręcznik papierowy,
    • Rakla plastikowa z filcem (można zamiennie użyć ekierki, karty bankomatowej owiniętej szmatką),
    • Spryskiwacz, a w nim woda z niewielką domieszką płynu do mycia naczyń bez octu np. "LUDWIK" 1-4 krople na 0,5l, wody (im więcej płynu tym dłużej będziemy mogli manewrować wyklejanym obiektem ale tym dłużej płyn spod naklejki będzie odparowywał).
    • Czyste ręce.
  2. Bardzo dokładnie myjemy i odtłuszczamy powierzchnię na której planujemy nakleić folię. Jest to bardzo ważne, na szybie często znajdują się bardzo małe plamki, np. zostawione przez owady, mogą one być przyczyną późniejszych skaz na folii. W ogóle zachowanie czystości jest bardzo ważne, ziarnko piasku będzie dobrze widoczne pod folią i będzie psuło efekt.
  3. Kładziemy naklejkę kratką do góry. Dociskamy wszystkie warstwy naklejki przy pomocy rakli i:
    • Odklejamy papier podkładowy (ten w kratkę) od transportowego z naklejką - nigdy odwrotnie.
    • Najlepiej robić to prawie pod 180 stopniowym kątem. Przy odklejaniu naklejki od papieru podkładowego proszę zachować uwagę i delikatność - nagłe i szybkie zerwanie naklejki z podkładu może ją zniszczyć (dotyczy to szczególnie dużych naklejek lub ze skomplikowanym wzorem)
    • Gdy elementy naklejki pozostają na papierze podkładowym - cofamy się o krok, dociskamy i próbujemy znów odkleić sam papier podkładowy tak aby wzór został na papierze transportowym.
    • Robimy to przy dobrym oświetleniu - folie matujące są słabo widoczne na papierze podkładowym.
    • Nie należy się przy tym spieszyć bo grozi to podarciem naklejki.
    • ZOBACZ PIERWSZY FILM INSTRUKTAŻOWY u dołu instrukcji.
  4. Spryskujemy powierzchnię szyby wcześniej przygotowanym roztworem wody z płynem do mycia naczyń.
  5. Pryskamy papier i folię od strony kleju niewielką ilością uprzednio przygotowanej wody z płynem lub (jeżeli obiekt jest stosunkowo duży robimy to w trakcie odklejania od papieru podkładowego) tak aby powierzchnia była lekko wilgotna.
  6. Ostrożnie nakładamy cały obiekt na wyklejaną powierzchnie i jeżeli zaistnieje taka potrzeba manewrujemy nim do momentu prawidłowego ułożenia. Jeśli pojawią się fałdy usuwamy je częściowo odklejając i nakładając ponownie folię.
  7. Za pomocą rakli dokładnie usuwamy wodę i powietrze, które pozostało pod folią.
  8. Teraz należy odczekać aż klej z naklejki zwiąże się z szybą. Czas oczekiwania zależy od wielu czynników – przede wszystkim od ilości wody pozostałej pod naklejką, temperatury i wilgotności otoczenia. Latem może być to kilka godzin jeśli słońce operuje na oklejanym oknie. Aby przyspieszyć proces można suszyć naklejkę np. farelką (ale nie z bliska, bezpośrednio na szybę). Najlepiej pozostawić naklejkę na min. 24h.
  9. Gdy woda odparuje a klej złapie dobrze szyby powoli usuwamy warstwę transportową dokładnie obserwując czy nie pozostają na niej małe fragmenty wzoru. Jeżeli folia poderwie się przy zrywaniu papieru należy położyć papier raz jeszcze i przy pomocy rakli bardzo dokładnie docisnąć fragment folii do oklejanej powierzchni. Można też wrócić do pkt. 7 i poczekać aż folia bardziej przeschnie lub przytrzymać ją na szybie przy odklejaniu.
  10. Gdyby po naklejeniu pod folią zostały plamki lub zacieki po wodzie to proszę się nie niepokoić, znikną po odparowaniu. Może to potrwać co najmniej kilka dni, czas zależy od temperatury i wilgotności otoczenia.

Filmy instruktażowe. Pierwszy - Jak odkleić papier podkładowy, drugi - naklejanie folii na okno metodą na mokro.